Strona główna Wyślij e-mail Mapa strony Szukaj
Historia Straży Miejskiej w Rumi
Spis treści
Historia Straży Miejskiej w Rumi
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6
Strona 7
Strona 8

Straż Miejska w Rumi została powołana na mocy uchwały Rady Miejskiej nr VI/35/90 z dnia 23 sierpnia 1990 roku w dniu 1 listopada 1990 r.

W chwili powołania Straży Miejskiej burmistrzem Rumi był pan inż. Tadeusz Wolski, następnie od 1992 r. pan dr inż. Jan Klawiter, a od 2002 r. pani mgr inż. Elżbieta Rogala-Kończak.

Z dniem 2 listopada 1990 r., jako pierwszych funkcjonariuszy Straży zatrudniono 2 osoby. Byli to: komendant Zenon Warzewski i młodszy referent Alina Witkowska.

Pierwszą siedzibą Straży Miejskiej był mały pokoik w piwnicy Urzędu Miasta Rumi przy ulicy Sobieskiego 7. Było tak aż do roku 1993, kiedy Straży przydzielono 2 pokoje na 2 piętrze budynku przy ulicy Abrahama 17 w Rumi, a od 1995 r. - parter tego budynku, po przeniesieniu Komisariatu Policji w Rumi do obecnej siedziby przy ul. Derdowskiego. Dynamicznie rozwijająca się Rumia i duży przyrost liczby jej mieszkańców, wymogły nowe zatrudnienia: 2 kwietnia 1991 roku na stanowiska referent: Wojciecha Szczepanka i Marcina Adamczyka, 12 grudnia 1991 r. Marka Jereczka, a 4 maja 1992 Andrzeja Basiela. Straż Miejska posiadała więc w tym czasie 6 strażników (w tym komendant).

Image

1994 r. Strażnicy (od lewej) Andrzej Basiel i Wojciech Szczepanek przy pierwszym radiowozie marki Nysa

W roku 1992 do służby w Straży trafił samochód marki Nysa, który był pierwszym jej radiowozem aż do 1995 roku. Zakupiono wówczas jednego Poloneza, a drugiego przekazał Urząd Miasta. Nysę sprzedano.

Image

1996 r. Nowiutki Polonez w służbie Strazy Miejskiej w Rumi

A jakie były pierwsze mundury strażników?
Ubiór letni składał się z kremowych koszul, granatowych marynarek i spodni bez lampasa, pasa głównego i białej czapki garnizonowej. Ubiór zimowy to granatowa kurtka, czarne spodnie, czarna czapka garnizonowa, lub 'uszanka'. Na ramionach mundurów noszono herb Rumi i nad nim oddzielnie półkolisty napis 'Straż Miejska'. Na piersi przypinano, wewnętrznie opracowany na białym metalu znak identyfikacyjny z numerem służbowym.

1 lutego 1994 roku zatrudniono pierwszego pracownika administracji - panią Jolantę Gawryś. Pani Jola została głównym księgowym. Niedługo po niej, zaczęła też pracę pani Małgorzata Purol, która została kasjerką. W dniu 1 października 1994 roku pan Zenon Warzewski zdecydował o swoim odejściu na emeryturę, a nowym komendantem został pan Feliks Zdrojewski. Z dniem 16 stycznia 1995 zatrudniono Macieja Kabaja, 1 marca 1995 Mirosława Krajewskiego i Andrzeja Sumowskiego oraz z dniem 1 kwietnia 1995, Jarosława Mikołajczaka. Zakupiono też dwa psy służbowe - rodowodowe owczarki niemieckie: Adesa i Disa. Ich przewodnikami zostali odpowiednio strażnicy - Wojciech Szczepanek i Andrzej Basiel. Bardzo szybko okazało się, że pieski te są cennymi funkcjonariuszami.

Na stanowisku kasjera w 1995 r. rozpoczęła pracę pani Małgorzata Komosińska, która zastąpiła na tym stanowisku panią Purol.

W roku 1995 Straż Miejska w Rumi liczyła 10 funkcjonariuszy (w tym komendant), 2 pracowników cywilnych i dwa psy.  

Strona główna | Logowanie | © dwakroki.com