Strona główna Wyślij e-mail Mapa strony Szukaj
Historia Straży Miejskiej w Rumi
Spis treści
Historia Straży Miejskiej w Rumi
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6
Strona 7
Strona 8

2006 rok to dalszy rozwój systemu wykrywania i karania kierowców przekraczających prędkość. Komendant Straży Miejskiej w Rumi postanowił powstrzymać tak zwanych „wariatów drogowych” przekraczających dozwoloną szybkość w znaczny sposób, a w szczególności tych, którzy jeżdżą ulicami Rumi z prędkością powyżej 100 km/h. Okazało się, że takich kierowców jest wielu. Rekordzista jechał ulicą Ceynowy, gdzie ograniczenie wynosi 40 km/h, z prędkością 126 km/h. Otrzymał maksymalny mandat 500 zł.

Image

2006. Inspektor Mirosław Krajewski montuje fotoradar w statywie na ulicy Kamiennej.

Celem sprawnego ustalania sprawców wykroczeń i prowadzenia wymaganej przepisami ewidencji tego typu wykroczeń, w kwietniu 2006 r. zatrudniono w straży Miejskiej pana Leszka Skotzke z Rumi. Osobnym zadaniem, z którym Straż Miejska zmierzyła się w 2006 r. było powstrzymanie szalejących motocyklistów. Zaginają oni swoje znaki rejestracyjne tak, że nie widać ich na zdjęciu fotoradaru i pędzą z oszałamiającą prędkością, czasem dla popisu – specjalnie przed fotoradarem – na jednym kole. Komendant Straży Miejskiej namówił do współpracy policjantów z Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Wejherowie do tygodniowej akcji „motocykl”. O współpracę poproszono też Dziennik Bałtycki, który napisał o akcji na tych stronach, które czytane są w całym województwie.

Image

2006. Jeden z motocyklowych szaleńców na ulicach Rumi zarejestrowanych na fotoradarze.

Przez jeden majowy tydzień w Rumi kontrolowano każdy motocykl (w ruchu robili to policjanci, na postojach – strażnicy). Sprawdzano wszystko co możliwe: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, stan techniczny i wyposażenie motocykla oraz termin jego ostatnich badań technicznych. Ujawniono szereg nieprawidłowości, a przede wszystkim najważniejszą – motocykle są kierowane często przez młodych ludzi bez uprawnień – liczą na to, że nie można ich zatrzymać. Akcja spowodowała, że motocykliści zaczęli omijać Rumię, a ci, którzy przez miasto przejeżdżali – robili to zgodnie z przepisami. Przez cała wiosnę i lato prowadzono akcję „czysty trawnik” skierowaną do właścicieli piesków. Akcja miała przypomnieć o konieczności stosowania smyczy i kagańców oraz o obowiązku sprzątania po pieskach. Wychodząc naprzeciw tej akcji Urząd Miasta w Rumi ustawił eksperymentalnie w centrum miasta kilka specjalnych koszy na odchody. Mieszkańcy powoli przyzwyczajają się do nich. W sierpniu 2006 Straż Miejska w Rumi skromnie świętowała „Dzień strażnika” i swoje 16 urodziny. Były nagrody pieniężne i awanse. 

Image

2006. Aplikant mgr Jacek Radomski otrzymuje awans do stopnia młodszego strażnika.

We wrześniu szeregi straży opuściła główna księgowa – pani Jolanta Gawryś, a od października na jej miejscu pracę podjęła po wygranym konkursie pani mgr Joanna Kapłan z Rumi. Zwolnił się również z pracy strażnik Radosław Malak, który wyjechał do pracy w Republice Irlandii. Na jego miejsce w pierwszych dniach 2007 r. przyjęto pana mgr Tobiasza Bałtrukowicza z Rumi. Jeszcze jedną zmianą kadrową było opuszczenie szeregów straży przez referenta, pana Leszka Skotzke i przyjęcie na jego miejsce, po wygranym konkursie pani mgr inż. Natalii Rzepeckiej z Gdyni. We wrześniu 2006 r. po raz kolejny Straż Miejska w Rumi przeprowadziła akcję „uwaga – dziecko na drodze”. Działania w ramach tej akcji objęły przeprowadzanie najmłodszych w drodze „do” i „ze” szkoły przez pierwsze dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego oraz akcję propagandową w ramach akcji Urzędu Miasta w Rumi „Rumia , bezpieczne miasto” – „Bezpieczna droga do szkoły”.

Image

2006. Akcja „Uwaga dziecko na drodze! Przez ruchliwą ulicę Żwirki i Wigury przeprowadza dzieci st. str. Jarosław Łakomski.

Akcję w szkołach rozciągnięto na cały pierwszy semestr. Polegała ona na prelekcjach w formie zabawy edukacyjnej z dziećmi specjalnie przeszkolonego strażnika, a prowadził ją strażnik mgr Jacek Radomski.

 

Strona główna | Logowanie | © dwakroki.com